Keď som v hudobnom obchode zháňal pôvodne niečo úplne iné, môj zrak zrazu utkvel na svietiacej vesmírnej lodi s názvom ELO v jej spodnej časti. Takýto album skupiny Electric Light Orchestra som ešte nepoznal. Vzal som CD do ruky a zrazu vidím, že ide o album Jeff Lynne´s ELO – Alone in the universe. Rok vydania: 2015. Až mi srdce zrýchlilo tep. Ten do diaľky svietiaci album (s premenlivým obrázkom vesmírnej lode) som však nevzal – bol pridrahý, rovnako ako vinylová LP-čka, ktorú som tiež o chvíľu nato objavil. Vzal som teda lacnejšiu verziu albumu (s bežnou fotografiou a v paperbackovom prebale), ale počet piesní a ich zvuk je určite rovnaký, takže sa ich pokúsim po prvom posluchu trochu okomentovať…
1. WHEN I WAS I BOY
„When I was I boy, I had a dream, all about the things I´d like to be…“
Príjemný úvod, ktorý pripomína, že sme kedysi boli deťmi a mali sny… Melódia pokojnejšia, ale v závere refrénu nechýba ani kratulinké zatiahnutie a vlnenie zvuku také typické pre najvýraznejšie ELOovky . Veľmi príjemne sa to počúva, obzvlášť, keď človek môže sledovať text piesne a naplno vnímať všetky jej slová o tom, že rádio bývalo naším spoločníkom v tých nádherných dňoch, kedysi sme nemali žiadne peniaze. Po speve nechýba ani krátke gitarové sólko ukončené zatiahnutím „when I was a boy“ 🙂
2. LOVE AND RAIN
„It takes a lot of rain…“
Už prvé tóny tejto skladby mi pripomenuli (zvukom, melódiou a použitými zvukmi nástrojov) jednu z najlepších ELOoviek – Sorrow about the fall. I keď textovo je oproti tej prvej chudobnejšia a v skutočnosti znie iba ako jej pokračovanie. Vlastne znie ako jej záverečné gitarové a refrénové sólo. Po tridsiatich rokoch. Asi si pustím Sorrow a hneď za tým túto skladbičku, že čo to urobí 🙂
3. DIRTY TO TE BONE
„She´s dirty to the bone…“
Spev striedaný s hovoreným slovom, rytmická a opäť typicky eloovsky urobená skladbička. Úsmev na tvári od ucha k uchu pri jej posluchu a vnímanie všetkých nástrojov, zvukov a neopakovateľného hlasu Jeffa Lynna (aj s jeho najvýraznejším frázovaním) robia z tejto skladbičky takú retrolahôdku, na ktorej si skrátka musí zgustnúť každý, kto mal (a má) rád ELO. Túto skladbu môžete počúvať doma, v aute, v práci, kdekoľvek! Rytmická, aj žilky štyridsiatnikov oživujúca 🙂 Napriek tomu, že text opäť nie je v ničom výnimočný.
4. WHEN THE NIGHT COMES
„When the night comes, that´s when I think of you…“
Hoci slová z úvodu naznačujú, že by to mohla byť skladbička ako Without someone či Letter from the Spain – nie je takou! Textovo je síce blízka práve týmto výnimočným skladbám ELO, no hudobne je to taká skladba do kroku, do tanečného kroku, keď ku komusi chcete pristúpiť a požiadať ho (ju) o tanec (hoci aj na túto skladbu – viem si to predstaviť). Tak pozvoľna, ležérne sa hýbať na túto skladbu určite možné je (dokonca aj na nejakej diskotéke z osemdesiatych rokov, hoci album je z roku 2015). A popritom text je smutný – o tom, že keď prichádza noc, všetci odídu, vy ste sami a v každú takúto noc potom myslíte iba na jednu osobu („I think of you…“)
5. THE SUN WILL SHINE ON YOU
„You´ve got to learn to cry…“
Žbnkotavý začiatok, do nich slová o tom, že si sa mohol naučiť plakať ešte predtým ako si sa naučil padať a ťahavý žblnkotavý zvuk je postupne osviežovaný ďalšími a ďalšími hudobnými nástrojmi, ktoré sa postupne (od gitár, cez bubny a klávesy) pridávajú presne tak ako to bývalo fascinujúce na kapele Electric Light Orchestra v časoch ich najväčších hitov. Napriek tomu táto skladbička asi nebude takou hitovkou, akými boli So Serious či Calling Amerika. Ale kľudnou oddychovkou vhodnou dokonca aj do nejakého filmu (v kľúčovom momente) určite áno – predstavil som si muža ako kráča upršaným mestom, po sklamaní, rozchode, v samote, ktorý však stále verí, že „the sun will shine“.
6. AIN´T IT A DRAG
„How many times can you go throught the pain…“
Rýchlejší rytmus a zvláštne, že práve v tejto piesni mi Jeff Lynne v niektorých fázach pripomínal nosový hlas Boba Dylana. Ale tleskot, veselšia rytmika piesne a eloovské viachlasé vstupy poslucháča nenechajú na pochybách, kto je interpretom. Práve takéto piesne ELO dokázali rozprúdiť krv vtedy, keď to človek najviac potreboval (zahnať depku a tak – toto je jedna práve z takých skladbičiek, depkuzaháňajúcich 🙂 Aj textovo taká optimisticky ladená pieseň o tom, že aj zajtrajšok prinesie rovnaké staré slnko, ktoré nám opäť neukáže tú správnu cestu a že každý z nás si pôjde svojou cestou – až kým sa opäť nestretneme…
7. ALL MY LIFE
„All my life I was lookin´ for you and suddenly you were there…“
Gitary na úvod, bubny a hlas speváka. Sprvu nevýraznejšia skladba sa počnúc refrénom mení aj zvukovo na typické eloovky. Najmä tým viachlasom. Dokonca ma trochu zamrzelo, že sa až príliš snaží podobať na tie pomalšie eloovky. Rovnaké tendencie, rovnaký zvuk, rovnaký (akoby nestarnúci) hlas. Toto mi až príliš pripomína skladby ELO vo filme Xanadu. A ešte aj text je blízky téme filmu – o hľadaní tej pravej počas celého svojho života a presvedčení (v určitých okamihoch), že ju našiel rovnako ako tú múzu hlavný hrdina (nespomeniem si na jeho meno) vo filme. Práve jeho zrazu pri počúvaní tejto piesne vidím.
8. I´M LEAVING YOU
„Golden days drift into the haze of times…“
Príbehová pesnička, taký epický poptext, ktorý je síce o rozchode, ale je ladený optimisticky a radí, že ak sa s nami ktosi rozchádza, ak od nás ktosi v živote odchádza, máme s tváriť, že to je naša vôľa a vysmiať sa citom, povedať, že rozchod sme vlastne chceli my. Táto skladbička síce nie je spevavá, ale dobre sa počúva a vnútorne upokojuje, utišuje negatívne emócie či zľahčuje strach z rozchodu.
9. ONE STEP AT TIME
„Talk to me, don´t leave me wondering…“
Táto skladba ma úplne dostala! Strofy sú zvukovo úplne iné ako refrén. V nich sa iba kľudne prihovára (spevom) blízkej bytosti, vyzýva ju, aby sa s ním rozprávala, aby ho netrestala tichom, aby si všetko vždy prediskutovali, hoci aj v hádke, no keď sa nič nedeje, v refréne je už táto výzva ostrejšia, aj spevom výraznejšia! Akoby chcel zakričať, že už má tej tichej domácnosti plné zuby, nech s ním rieši partnerka problémy otvorene! Skvelá pesnička!!! A aj zvukovo nič retro. Hodí sa do 21. storočia!
10. ALONE IN THE UNIVERSE
Skladba sa začína samotným názvom piesne a je akousi metaforou samoty a osamelosti ľudí vo vesmíre, ktorý aj zvukovo mnohé tóny pripomínajú. Nové zvuky, nové tóny, toto je naozaj novinka. Človek má pri počúvani tejto skladby pocit, že letí kamsi vesmírom (stačí zavrieť oči), že sa ocitol vzdialený od civilizácie, od domova, ale tiež, že je úplne sám či skôr osamelý a nemá vôbec nikoho, kto by mu rozumel (a na to si nemusí ani zatvárať oči). Táto pieseň asi bude mojou najobľúbenejšou z tohto albumu!
Celá debata | RSS tejto debaty